ads

Sobadan Kalorifer Yaptı!…

İlyas Eşiyok ~ 13 Aralık 2011 ~ Son Dakika, Tüm Manşetler

Gürün Küçük Sanayi sitesinin demirci ustalarından Zafer Aydoğan sobadan kalorifer üreterek ilgi çekici bir buluşa imza attı.

Evinin ısı sorununu çözmek için arayış içine giren Zafer Usta, soba üzerinde yapmış olduğu değişikliklerle sobalı kalorifer üretmiş oldu. Klasik soba yöntemiyle evlerin ısıtılmasında yaşanan sorun ve kalorifer sisteminin pahalıya mal olması nedeni ile arayış içine giren Zafer Usta, soba içerisinde sabit bulunan kova ile sobanın dış yüzeyi arasına su konulabilecek bir bölme yaptı. Daha sonra sobaya devir dayım motoru, ısı sayacı ve borularla kalorifer petekleri monte etti.

Zafer Usta’nın soba üzerinde yapmış olduğu değişiklikler sonrası ortaya çıkan yeni sistem tam isabet denilecek cinsten. Şuan kendi iş yerinde deneme aşamasında çalıştırılan sistem oldukça başarılı olunca siparişlerde peşi peşine gelmeye başladı. Özellikle müstakil evler için uygun olan sistem, sunduğu avantajların yanı sıra Gürün’ün soğuk kışı ve müstakil ev sayısı göz önüne alındığında halkın yoğun ilgisini çekecek gibi. Üstelik yeni sistem normal kalorifer kazanlarının yaktığı kömürün çok azıyla istenilen sıcaklığa kavuşma olanağı sağlıyor.

Şuan deneme aşamasında olan yeni sistemin maliyeti ise kalorifer petekleri hariç yaklaşık 3 bin lira. Gerek kurulum ücreti gerekse sağladığı yakıt tasarrufu sistemi müstakil evler için oldukça cazip hale getiriyor.

Zafer Usta’nın buluşu atölyenin de bir anda ziyaretçi akınına uğramasına neden oldu. Sobalı kaloriferi duyan sanayi esnafları ve Gürünlü vatandaşlar sistemi görmek için Zafer Usta’nın atölyesine akın ediyorlar.

ads

Etiketler: ,

habere yorum yapın

“Sobadan Kalorifer Yaptı!…” için 1 yorum

  1. lc perde diyor ki:

    süper bir fikir tebrik ediyormmmmmmmmm

Yorum yapın:

Köşe Yazarları

Üzeyri Kılıç
Güzel şeyler de oluyor.  Gürün Postasını
Üzeyri Kılıç
Hayat, her an almasını, öğrenmesini bile
Prof. Dr. Nusret Erdoğan
1-7 Nisan Kanser Haftası: Kanser: Gre
Üzeyri Kılıç
Mal, Anadolu’da tarla toprak, hayvan, mü
Üzeyri Kılıç
Eşeğe eşek denilmesinin nedenini kimse d
Feyzullah Arslan
Aile (family, familia, familie, familien