ads

Özlem Dolu Mektuplar

İlyas Eşiyok ~ 19 Şubat 2012 ~ Gündem, Tüm Manşetler

Gürün Asef Çoban Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Muharrem Demir örnek bir çalışmaya imza attı.

Gürünlülerin bir birlerine göndermiş oldukları mektupları irdeleyerek Gürün’ün ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklerini ortaya koymaya çalışan Demir, yüzlerce Gürünlü ile görüşerek son 40 yılda yazılmış olan 170 mektuba ulaştı.

Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Demir; “Biz, bu çalışmamızda Gürün’de geç de olsa, son kırk yılda yazılan mektup örneklerine ulaşmak ve bu mektuplarından yola çıkarak Gürün’ün geçmiş kırk yılının ekonomik ve sosyo-kültürel yapısına duygusal bir açıdan bakarak bu mektupların günümüz kültürüne, yeni kuşaklara ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasını ve kayıt altına alınmasını sağlayarak sorumluluğumuzu yerine getirmek istedik.” Dedi.

Müdür Demir aynı zamanda tüm hemşerilerimizden ellerinde bulunan eski mektupları kendisine ulaştırılması için yardım istedi. Çalışmanın daha da kapsamlı hale gelmesi için katkı bekleyen Demir, özlem dolu mektupların kısa bir süre sonra kitap olarak başta Gürünlüler olmak üzere tüm okurlarla buluşacağını da söyledi. 

 

ads

Etiketler: , ,

habere yorum yapın

“Özlem Dolu Mektuplar” için 8 Yorum

 1. hasan temel diyor ki:

  Sevgili Muharrem Demir Hocam’a

  (Mektup’a özlem) Ebediyete kavuşmuş bir çok değerimize ve yaşı kemale ermiş bazı yakınlarımıza,dost ve arkadaşlarımıza ait,evlerimizin dolap,sandık ve mektupluklarında aynı sıcak duyguları içlerinde saklayan; “hüzün, sitem, sevinç, övgü, müjde ve hasret kokan bu mektupları” gün ışığına çıkartma düşünceniz her türlü taktirin ötesindedir.Bu duygu kervanından hareketle mektup geleneğini ve alışkanlığını toplumumuza tekrar kazandırma taktiğinizi ve sosyo-kültürel yaşamımıza yeni aydınlanmalar kazandıracak olan çabanızı kutluyorum.

  Ayrıca “1.Gürün Sempozyumu” organizasyonunda gösterdiğiniz katkı ve emeklerinizin unutulmayacağı inancımla her iki aktivitenin de güzellikler ve hakedilmişlikle neticelenmesini diliyorum.
  Saygı ve sevgilerimle…H.T/İZMİR

  • Muharrem Demir diyor ki:

   Hasan bey,
   İlginiz ve iltifatlarınız için teşekkür ederim.
   Sevgi ve muhabbetlerinizde layık olmak için, elimden gelenin en güzelini yapacağım.Sizler ve Gürün kültürümüzün göz yaşları niteliğindeki bu anlamlı çalışmayı fazlası ile hak ediyorsunuz .
   Ancak bu aşamada yurt içi ve yurt dışındaki hemşehrilerimizin ellerinde ,çekmecelerinde,sandıklarında ve bavullarında eski mektupları bizimle paylaşmalarını canı gönülden arzu ediyorum. % 90′ı tamamlanmış olan kitabımız inşallah önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.
   “acele cevap beklerim”

 2. hasan temel diyor ki:

  Muharrem Hocam,çalışmalarınızla ilgili yazımı e- mail ‘inize gönderdim.10 kadar mektup örneğini yarın gönderiyorum.Sanırım yetişir.Kolay gelsin.Selamlar.

 3. BOZAN İNCE diyor ki:

  ÜSTAD ALLAH KOLAYLIK VERSİN.İNŞAALLAH BAŞARILI OLURSUN.İNANIYORUM Kİ BU BİR BAŞLANGIÇ OLUR SENİN İÇİN.ÇALIŞMALARININ DEVAMINI BEKLİYORUZ

  • Muharrem Demir diyor ki:

   Sevgili Hocam,
   Çok teşekkür ederim. Bu hafta kitabımız okuyucusuyla buluşuyor.

   200 kadar mektup derledik ve 40 civarında mektubu aslı gibi yayımlıyoruz. Herkes kendisinden bir şeyler bulacak. Duygu yüklü bir kitap sizleri bekliyor.

 4. BAYRAM diyor ki:

  MUHARREM ABİ
  BENCE ÇOK İSABETLİ BİR ÇALIŞMA OLMUŞ.
  BİRAZ GEÇİKMİŞ BENCE.
  DEVAMINI BEKLİYORUZ
  KİTABA NASIL ULAŞIRIZ ACABA??

  • Muharrem DEMİR diyor ki:

   Öncelikle yorumların için teşekkür ederim.
   Kitapyurdu.com ve idefix.com sitelerinden ve Azim Dağıtımın satış noktalarından (kitap-kırtasiye) temin edebilirsin. Olmadı, ben gönderirim.

 5. kader diyor ki:

  Bencede çok duygulu bir çalışma olmuu tebrikler

Yorum yapın:

Köşe Yazarları

Üzeyri Kılıç
Güzel şeyler de oluyor.  Gürün Postasını
Üzeyri Kılıç
Hayat, her an almasını, öğrenmesini bile
Prof. Dr. Nusret Erdoğan
1-7 Nisan Kanser Haftası: Kanser: Gre
Üzeyri Kılıç
Mal, Anadolu’da tarla toprak, hayvan, mü
Üzeyri Kılıç
Eşeğe eşek denilmesinin nedenini kimse d
Feyzullah Arslan
Aile (family, familia, familie, familien