ads

Karakuz İhaleye Bağlı!…

İlyas Eşiyok ~ 18 Ocak 2012 ~ Gündem, Tüm Manşetler

Akdere köyünde kurulması planlanan Karakuz Barajı Elbistan- Afşin Termik Santralinin C ve D ünitelerinin ihalesine bağlı.

Barajla ilgili ÇED raporu hazırlanırken, yetkili firma temsilcileri ve Kahramanmaraş DSİ Bölge Müdürlüğü Mühendisleri bölge halkını bilgilendirmek için Başören köyünde toplantı düzenlediler. 13 Ocak günü Başören Köyü İlkokulunda yapılan toplantıya çevre köylerde yaşayan vatandaşlar katıldı. Baraj çalışmaları ve hazırlıklarla ilgili vatandaşlar bilgilendirilirken, vatandaşların barajla ilgili görüşleri ve talepleri alındı.

Toplantıda, DSİ Yetkilileri Projenin Planlama Çalışmalarının devam ettiğini, Planlama ve ÇED Çalışmaları tamamlandıktan sonra projenin yatırım programına alınarak ihaleye çıkılacağını belirttiler. Kamulaştırma çalışmalarına ise proje inşaatına başlamadan önce yapılacak. Bölge halkı ise toplantıda yetkililere yönelttiği sorularla yıllardır süren muğlaklığa cevap aradı. Belirsizliğin bir an önce giderilmesini talep ettiler.

Karakuz barajının özellikleri:

DSİ Genel Müdürlüğü, 20. Bölge Müdürlüğü tarafından planlamakta olan Adatepe-Karakuz Barajı Sulaması ve Malzeme Ocakları projesi kapsamında planlanan Karakuz Barajı ve baraj inşasında kullanılacak olan malzeme ocakları Sivas ili, Gürün İlçesi sınırları içerisinde kalmaktadır.

Karakuz Barajı, Gürün İlçesine bağlı Akdere Köyü’nün yaklaşık2,5 kmgüneyinde Hurman Çayı üzerinde planlanmıştır. Akdere köyünün tamamı baraj rezervuar alanında kalmaktadır. Bu nedenle Akdere köyü için5543 sayılı “İskan Kanunu”na göre yeniden iskan söz konusu olacaktır.

Karakuz Barajı işletmeye alındığında, K. Maraş, Afşin ilçesine bağlı  11.272 ha tarım arazisi sulanacak ve Afşin – Elbistan Termik Santralı (C) Ünitesi için 0,78 m3/s Soğutma Suyu temin edilecektir. Ayrıca Baraj dipsavağında tesis edilecek HES’de sulamaya verilecek olan sular türbinlenerek sulama döneminde enerji üretilecektir.

Ò  Karakuz Barajı, talvegten65,60 myüksekliğinde planlanmıştır. Karakuz Barajında su tutulması ile birlikte yaklaşık 450 ha’lık alan baraj altında kalacaktır.

Ò  Barajın toplam depolama hacmi 86,30 hm3’dür. Karakuz Barajı, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirilmiştir.

Ò  Karakuz Barajı toplam dolgu hacmi 2.430.425 m3’dür.

Ò  Karakuz Barajı’ndan sulama için 42,17 hm3/yıl,  termik santral için 24,46 hm3/yıl ve mansaptaki su hakları için 1,75 hm3/yıl su verilecektir.

Proje kapsamında 4.500,000 m(450 ha) alan Baraj göl alanında kalacaktır.

Proje kapsamında kullanılacak tarım ve diğer şahıs arazileri için kamulaştırma işlemi yapılacaktır. Bu alanlarının kamulaştırma işlemleri; 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu ile bu Kanunda çeşitli değişiklikler yapan ve 05.05.2001 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4650 sayılı Kamulaştırma Kanununa göre gerçekleştirilecektir.

 

ads

Etiketler: ,

habere yorum yapın

“Karakuz İhaleye Bağlı!…” için 1 yorum

  1. yemliha yildiz diyor ki:

    Gurunun bozyuk den 60 yillarda beri devam ediyor galiba 60 yil surer tesekurler

Yorum yapın:

Köşe Yazarları

Üzeyri Kılıç
Güzel şeyler de oluyor.  Gürün Postasını
Üzeyri Kılıç
Hayat, her an almasını, öğrenmesini bile
Prof. Dr. Nusret Erdoğan
1-7 Nisan Kanser Haftası: Kanser: Gre
Üzeyri Kılıç
Mal, Anadolu’da tarla toprak, hayvan, mü
Üzeyri Kılıç
Eşeğe eşek denilmesinin nedenini kimse d
Feyzullah Arslan
Aile (family, familia, familie, familien