ads

Karakuz Barajı Gerçekleşiyor mu?

İlyas Eşiyok ~ 02 Ocak 2012 ~ Son Dakika, Tüm Manşetler

1940’lı yıllardan beri söylenen, programlanan ‘Karakuz Barajı’ projesi adeta bir şehir efsanesi haline gelmişti. Oldu olacak derken, son gelişmeler efsanenin yakın bir zamanda gerçeğe dönüşme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

Elbistan –Afşin Termik Santralinin C ve D ünitelerinin soğutma suyu ihtiyacını karşılamak üzere ilçemiz Akdere köyünde doğan ve Afşin istikametinde akarak Ceyhan’a karışan Hurman Çayına baraj yapılması planlanıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Kahramanmaraş DSİ 20. Bölge Müdürlüğü, Barajlar Dairesi yetkilileri EUAŞ’ın kendilerinden talep etmesi halinde kısa süre içinde baraj yapım işine başlanacağını söylediler. Termik santralin C ve D ünitelerinin yapımı ile ilgili ihale ile birlikte Karakuz Barajının yapım işine başlanması bekleniyor.

Karakuz Barajı ile ilgili proje hazırlıkları ise uzman danışmanlık şirketleri tarafından sürdürülüyor. Adatepe- Karakuz Barajı’nın Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporunu hazırlayan MGS Proje Müşavirlik Mühendislik adlı şirket yörede yaşayan insanların görüşlerini almak için 12 Ocak 2012 Perşembe günü Afşin’de, 13 Ocak 2012 Cuma günü ise Başören Köyünde saat 11:00’da toplantı düzenleyecek.

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Çevre Mühendisi Leyla Büyüktanır Özdemir, MGS Mühendislik olarak Afşin ve Başören’de toplantı yaparak proje hakkında çevre halkına bilgi vereceklerini ve onlardan proje ile ilgili görüşlerini ve önerilerini alacaklarını söyledi.

ads

Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın:

Köşe Yazarları

Üzeyri Kılıç
Güzel şeyler de oluyor.  Gürün Postasını
Üzeyri Kılıç
Hayat, her an almasını, öğrenmesini bile
Prof. Dr. Nusret Erdoğan
1-7 Nisan Kanser Haftası: Kanser: Gre
Üzeyri Kılıç
Mal, Anadolu’da tarla toprak, hayvan, mü
Üzeyri Kılıç
Eşeğe eşek denilmesinin nedenini kimse d
Feyzullah Arslan
Aile (family, familia, familie, familien